Aktuāli«Atpakaļ

27-11-2018
Pieņemšana par godu Polijas neatkarības atgūšanai

Š.g. 5.novembrī Rīgā, Mazajā Ģildē notika svinīga pieņemšana par godu Polijas neatkarības atgūšanas simtgadei un Polijas Armijas svētkiem.
Pasākumu atklāja Polijas Republikas vēstniece Latvijā Monika Mihališina. Viņa citēja viena no Polijas neatkarības tēvu, Juzefa Pilsudska, teikto 1919.g. oktobrī Varšavā, sarunas laikā ar izcilo Latvijas diplomātijas veidotāju Zigfrīdu Annu Meierovicu: „Esmu Latvijas draugs”. Vēstniece minēja galvenos elementus, kas gadsimtiem ilgi vieno abas tautas, tai skaitā atgādināja par Polijas un Latvijas armiju sadarbību 1919.g.-1920.g. tikko izveidotās Latvijas Republikas teritorijas atbrīvošanā no lielinieku karaspēka.
Vēršoties pie Polijas militārā kontingenta karavīriem, kas Latvijā uzturas NATO daudznacionālā bataljona līmeņa kaujas grupas ietvaros, Polijas Republikas aizsardzības atašejs Latvijā apakšpulkvedis Pjotrs Pomazanijs pateicās par viņu klātbūtni un uzsvēra sadarbības drošības jomā nozīmīgumu kā divpusējā, tai arī Ziemeļatlantijas savienības formātos.
Polijas Republikas vēstniece Monika Mihališina pasniedza vadošajiem Latvijas kultūras darbiniekiem Polijas Republikas prezidenta Andžeja Dudas piešķirtos augstākos Polijas valsts apbalvojumus. Tas ir lielisks apliecinājums Polijas un Latvijas ciešajai sadarbībai daudzās kultūras dzīves jomās.
Par izciliem nopelniem Polijas-Latvijas sadarbības attīstīšanā kultūras jomā ar Polijas Republikas Nopelnu ordeņa Komandiera krustu tika apbalvots ilggadējs Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks, ar Polijas Republikas Nopelnu ordeņa Virsnieka krustu tika apbalvots Rundāles pils Muzeja direktors Imants Lancmanis, ar Polijas Republikas Nopelnu ordeņa Kavaliera krustu tika apbalvota pazīstama mākslas vēsturniece, kopīgā Polijas un Latvijas kultūras mantojuma pētniece Dr.art. Rūta Kaminska. Par nopelniem poļu kultūras popularizēšana Latvijā ar Sudraba krustu par nopelniem tika apbalvoti: dzejniece un poļu literatūras tulkotāja latviešu valodā Ingmāra Balode un izcilais jaunās paaudzes pianists un viens no 2015.g. Starptautiskā F.Šopēna pianistu konkursa finālistiem Georgijs Osokins.
Pieņemšanas programmu bagātināja J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas dziesmu un deju ansambļa „Kukułeczka” [vadītāja Žanna Stankeviča] priekšnesums. Pasākuma viesi varēja iepazīties ar izstādi „Neatkarīgā 1918…Cilvēki un notikumi”, kuru sagatavoja Militārais pilsoniskās izglītošanas centrs.
Pieņemšanā piedalījās Latvijas politisko un kultūras aprindu vadošie pārstāvji, diplomātiskais korpuss, Latvijas poļu kopienas pārstāvji, kā arī militāro aprindu, tai skaitā majora Arkadjuša Skurnuga vadītā Polijas militārā kontingenta pārstāvji.

 Eryk Iwaszko/Wilnoteka, foto Rihards Barkovskis.