Aktuāli«Atpakaļ

28-04-2018
Skolēniem no Polijas izrāda Sēliju

Salas pamatskolas muzējā.Vairāk : https://cloud.mail.ru/public/C8DS/2WjSJNUqb  Foto Rihards Barkovskis.

Skolēnu apmaiņas programmas ietvaros Jēkabpilī apriļa pedējā nedēļa uzturējas deviņi 8.klases skolnieki un divas pedagoģes no Polijas sadraudzības pilsētas Sokolov – Podļaski.

            Poļu grupas izglītojoši izklaidējošās programmas nodrošināšanā ir iesaistījusies arī Jēkabpils poļu biedrība “Rodacy”. Biedrības valdes loceklis Rihards Barkovskis informē, ka iepazīstināšana ar Jēkabpili un tās tuvāko apkaimi, maršrutu izvēloties pēc paša ieskatiem, uzticēta tieši viņam, un tas bijis patīkams pienākums. “Izvēlējos pāradīt Sēlijas pusi, kur aptuveni 300 gadus senāk slējās pils un pastāvēja pilsēta Sēlpils, savukārt Jēkabpils vēl nebija iezīmēta kartēs un tagadējās pilsētas vietā atrodās ciemats Holmgofa".

            Pirms došanas ceļā iepazināmies ar Tūrisma informācijas centru. Tur ar datora iespēju palīdzību pastāstīju par poļu biedrības "Rodacy" darbību un šobrīd īstenošanas procesā esošo Erasmus + projektu "Wiedza Bez Barier" - "Zināšanas  bez barjerām", kā arī par tā ievaros realizēto aktivitāti -poļu valodas apguvi internetā.

            Ceļā uz Sēlpili pieturējām Salas pamatskolā, kur apskatījām muzeja eksponātus un Pārslas Stirnas stāstījumu par tiem. Skolniekiem un abām skolotājām interesēja vīzes, zirga gāzmaska, rokdarbi, kuri darināti Sibīrijā - izsūtījuma vietās, šķēpu uzgaļi un citi par senatni vēstošie priekšmeti.

            Tālāk braucot, izmetām nelielu līkumu uz Zvejnieklīci. Tur bērni uzspēlēja futbolu un "kartupeļus" - poliski "ziemniaki", kas zināma ne tikai Latvijā, bet arī populāra spēle bērniem Polijā. Interesi izraisīja gotu stilā būvētā luterāņu baznīca, kur šobrīd notiek jumta atjaunošanas darbi, tāpat arī senās pils drupas un skats uz mūsu likteņupi Daugavu.

            Nevarējām  atstāt neapskatītu “Boļānu” sētu un nepaviesoties pie tās saimnieces Maijas Dainas Paegles.  Tur apskatījām Dainu skapi un noklausījāmies kā un cik tika savāktas latviešu tautas dziesmas, kā arī to, kas latviešiem ir Krišjānis Barons. Aicināti pie galda, baudījām dažādus lauku labumus un ekoloģiskā vidē vāktu augu tējas,” par ekskursijā pieredzēto stāsta R. Barkovskis. 

            Ekskursijas pa Sēliju organizētājs R. Barkovskis papildina, ka skolniekiem un pedagoģēm ir paredzēta arī ekskursija uz Rīgu. To organizē skolēnu apmaiņas programmas koordinatore Zanda Skutele.

            Skolēnu apmaiņas programmu finansiāli atbalsta Jēkabpils pilsētas pašvaldība un iesaistīto skolēnu vecāki.