Aktuāli«Atpakaļ

12-06-2017
Līgo - Sobutki

                                            

Jāņi kadreiz bija nozīmīgi svētki, ar kuriem sagaidīja vasaru un svinēja vasaras saulgriežus, kad bija īsākā nakts gadā no 23. jūnija uz 24. jūniju un visgarākā diena 24. jūnijā. Pirms svētā Jāņa Kristītāja dienas kalnos un mežu klājumos dedzināja milzīgus ugunskurus – sobótki. Uguni ieguva, berzējot koku pret koku. Tas ir arhaisks veids. Patiesībā ugunskurs bija ļoti svarīgs simbols Jāņu svinībās. Meitenes tērpušās baltās kleitās, kas bija apjoztas ar jostām, taisītām no zālēm - burvju zālēm ar neparastām spējām -, dejoja apkārt ugunskuriem un dziedāja mīlestības dziesmas. Jāņu nakts veicināja laulības. Pie ugunskuriem nāca puiši vai dedzināja savus ugunskurus un lielījās ar savu prasmi lēkt cauri liesmām. Dažreiz lēca pāri ugunij pāros - zēni ar meitenēm, cieši sadodoties rokās. Veiksmīgais lēciens solīja viņiem dedzīgu mīlestību un uzticību līdz kapam.

Poļu biedrība „Rodacy” sekmīgi piedalījās Zemgales NVO centra rīkotajā projektu konkursā ar projektu „Līgo - Sobutki”, iegūstot finansējumu. Projekta mērķis ir saglabāt un parādīt citiem poļu kopienas identitāti un kultūras mantojumu. Tuvojoties Latvijas simtgadei, mēs vēlamies uzlabot savus tautas tērpus un paplašināt ansambļa un deju kolektīva priekšnesumu klāstu, un ar šī projekta starpniecību tas ir iespējams. Līdz ar to mēs varam iepazīstināt citus ar vasaras saulgriežu tradīcijām Latvijā un Polijā ar salīdzināšanas metodi.

Projekta gaitā notiek daiļamatniecības nodarbības, kurās tiek izzināti poļu un latviešu tautas tērpi. Paredzētas piecas nodarbības gan Jēkabpilī, gan Staburagā. Jūnijā Jēkabpilī un jūlijā Staburagā notiks programmas „Līgo - Sobutki” prezentācija. Jēkabpilī ta notiks 20.06.2017. plkst. 18:00 pie Tautas nama kopā ar Baltkrievu biedrību „Spotkanie” un biedrību „Staburags”. Laipni aicināti!