Aktuāli«Atpakaļ

12-12-2016
Mārtiņdienā savijas latviešu un poļu tautu tradīcijas

No Jakobštadta (Jēkabpils) līdz Staburagam ir gandrīz 30 kilometri. Šajā ceļa posmā un tālāk – līdz Fridhštadtei (Jaunjelgavai) kādreiz bija daudz krogu: Salas krogs, Robežkrogs, Slazdu krogs un vēl ne viens vien. Tas ir izskaidrojams ar to, ka pa šo maršrutu gāja tirdzniecības ceļš Ilūkste – Jelgava. Arī Daugava bija populārs tirdzniecības ceļš, protams, vietām krāčains un līdz ar to bīstams – tāpēc preces nogādāja arī pa sauszemi. Taču daudzi gāja par plostniekiem piestrādāt, jo tas bija labs peļņas avots. Plostnieki tika nakšņojuši arī Vīgantes muižā, muižkungs bija vēlīgs.

Šo pašu ceļu izmantoja Jēkabpils poļu biedrība „Rodacy”, 11. novembrī braucot ciemos pie biedrības „Staburags”, lai iepazītu kā svin Mārtiņdienu kaimiņu novadā. Mūsu tikšanās notika Staburaga saieta namā. Par šīs dienas tradīcijām stāstīja Staburaga amatierteātra grupas „Pirmā prognoze” vadītāja Ināra Galvanauska. Kā jau Mārtiņdienā pienākas, bija ieradušies arī Mārtiņbērni – ķekatnieki. Visi gāja rotaļās, minēja mīklas. Saieta namā apskatījām vietējo amatieru – mākslinieku gleznu izstādi. Klūgu pinējas Diānas Rutkevičas vadībā katrs no šķeltām klūgām izgatavoja tējas krūzes paliktnīti. Pie galda, baudot tradicionālo poļu saldo ēdienu – magoņmaizi ar kumelīšu tēju, kā arī latviešu Mārtiņdienas ēdienus, tika skandētas dziesmas – ne tikai poļu vien, bet arī visiem labi pazīstamās latviešu tautasdziesmas „Auga, auga rūžeņa” un „Bēdu, manu lielu bēdu”.

Pirms došanās mājup tika pārrunātas turpmākās sadarbības iespējas. Poļu biedrības „Rodacy” biedri labprāt turpinātu mācīties klūgu pīšanas mākslu Jēkabpilī, aicinot visus interesentus. Bet draugi no Staburaga labprāt paklausītos poļu dziesmas pie sevis kādā pasākumā.

Pasākums „Mārtiņdiena Staburagā” bija viena no biedrības „Rodacy” aktivitātēm projektā „Poļi Zemgalē tagad un senatnē”, kuru finansiāli atbalsta Kultūras ministrija un Zemgales NVO centrs sadarbībā ar Jēkabpils NVO resursu centru.